Otázka veřejného zdraví dříve západní veřejnosti často unikala, vše se ale změnilo v roce 2020, kdy vypukla pandemie (tedy celosvětová epidemie) nemoci Covid-19. Ta otřásla společnostmi, trhy i mezinárodními vztahy.
Virus nerespektuje hranice a rychlost šíření covidu prokázala, jak moc je náš svět propojený. Nekoordinovanost odpovědi na hrozbu ale také odkryla slabá místa mechanismů mezinárodní spolupráce.
Koordinovat řešení zdravotních krizí není jednoduché. Opatření proti šíření nemoci mohou mít zničující dopady na ekonomiku, naopak nedostatečná ochrana obyvatelstva může vyústit v nepokoje a destabilizaci země. Státy tedy nejsou ochotny dělat kompromisy v záležitostech, které se tak zásadně dotýkají jejich zájmů.
Pandemie měla obrovské dopady – a to i v oblastech, kde by to člověk nečekal. Například poprvé po 20 letech znovu stoupl počet lidí žijících pod hranicí extrémní chudoby (viz. graf 4).
Graf 4: Procento (nahoře) a počet (dole) lidí ve světě žijících v extrémní chudobě, tedy pod hranicí $2,15 na den, vyjádřeno v mezinárodních dolarech vůči roku 2017, zdroj: World Bank Poverty and Inequality Platform (2024) – with major processing by Our World in Data. Share of population living in extreme poverty – World Bank. Soubor dat. World Bank Poverty and Inequality Platform, World Bank Poverty and Inequality Platform (PIP) 20240627_2017, 20240627_2011 [original data]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/grapher/share-of-population-in-extreme-poverty [citováno 2025-19-02].
Globální zdraví ale není jen otázkou pandemií. Existuje mnoho nemocí, které ohrožují obyvatelstvo v různých oblastech světa. Obzvláště je tento problém palčivý v zemích globálního Jihu, které mají méně vyvinutou zdravotnickou infrastrukturu, menší finanční zdroje a potýkají se s více s tzv. „opomíjenými tropickými nemocemi“. Nemoci tak tyto země připravují o lidský potenciál a ztěžují ekonomický rozvoj.
Zdravím se ve světovém měřítku zabývá Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO), která je součástí systému OSN ( → kapitola 2). WHO byla založena v roce 1948 s cílem je zaručit dobré zdraví lidí všude po světě, jak jim to garantuje lidské právo na zdraví ( → Lidská práva ).