Otázky k procvičení:
Jaká je definice státu?
Jaké mají státy druhy suverenity a co ji může narušit?
Z čeho pramení moc?
Proč vzniká fenomén nerealizované moci?
K čemu slouží zahraniční politika a jaké jsou její nástroje?
Jaký je rozdíl mezi národem a státem?
Cvičení
Cvičení 1: Moc
Jaký zdroj moci stát potřebuje, aby dosáhl daného národního zájmu? Vyberte si jeden z příkladů a prodiskutujte jej ve dvojicích. Neexistuje pouze jedna správná odpověď.
Stát chce být energeticky zcela nezávislý – veškerou elektřinu vyrábět sám.
Stát chce, aby jeho soused nebyl součástí určité vojenské obranné aliance.
Stát chce na mezinárodní scéně prosadit přísnější klimatickou politiku.
Cvičení 2: Nástroje zahraniční politiky
Prodiskutujte otázky níže. Zvažte konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout, potenciální důsledky použití jednotlivých nástrojů pro “vás” i danou zemi, pravděpodobné reakce druhé země a dlouhodobé důsledky pro mezinárodní vztahy a stabilitu.
Situace 1: Územní spor
Dvě sousední země, A a B, vedou dlouhodobý spor o pohraniční oblast bohatou na přírodní zdroje. V poslední době dochází k potyčkám mezi jejich vojenskými silami a napětí roste. Obě země jsou členy mezinárodní organizace usilující o mírové řešení konfliktů.
→ Který nástroj zahraniční politiky by mohla použít nezainteresovaná třetí strana (nějaká mocnost), aby pomohla k vyřešení konfliktu, a proč? Co by podle vás spíše preferovala vláda státu A?
Situace 2: Obchodní nerovnováha
Země G se potýká s výraznou obchodní nerovnováhou se zemí D. G vyváží do D suroviny, ale dováží drahé hotové výrobky, což vede k velkému obchodnímu deficitu. Vláda země G chce tento problém řešit, aniž by poškodila diplomatické vztahy s D.
→ Který nástroj zahraniční politiky by měla G použit k řešení obchodní nerovnováhy a proč?
Situace 3: Porušování lidských práv
Země E byla různými mezinárodními organizacemi obviněna ze závažného porušování lidských práv. Světové společenství zvažuje způsoby, jak na E vyvinout tlak, aby zlepšil stav lidských práv, ale E je vzhledem ke své poloze a zdrojům strategicky důležitá, a to obzvláště pro jejího spojence, mocnost R, která sama porušuje lidská práva.
→ Který nástroj by mohla použít mezinárodní komunita? Co by mohla udělat mocnost R?
Situace 4: Boj proti terorismu
Teroristická organizace působící v zemi Z provedla útoky v sousedních zemích, včetně země H. Vláda země H usiluje o mezinárodní podporu při likvidaci teroristické skupiny, ale chce se vyhnout rozsáhlému vojenskému konfliktu, který by mohl destabilizovat region.
→ Který nástroj by měl být použit zemí H v boji proti teroristické organizaci a proč?
Situace 5: Jaderná proliferace
Země G byla mezinárodním společenstvím označena za zemi, která realizuje nebezpečný program jaderných zbraní. Několik kol mezinárodních sankcí nedokázalo tento program zastavit a stále častěji se ozývají hlasy volající po opatřeních, která by zabránila zemi G získat funkční jaderný arzenál.
→ Který nástroj by mohla použít mezinárodní komunita?
Cvičení 3: Veřejná diplomacie
Vyhledejte si na sociálních sítích účty zastupitelských úřadů různých zemí v České republice nebo konkrétních diplomatů.
Jakým způsobem se tyto země snaží zaujmout české publikum? Jak propagují svou zemi? Co chtějí, aby si publikum z jejich online aktivit odneslo?
Projekty
Projekt 1: Kvazistáty
Pracujte v malých skupinách. Zpracujte přehledně například ve formě plakátu, prezentace nebo podcastu jeden z následujících příkladů (částečně) neuznaných států:
Somaliland
Západní Sahara
Uveďte historický kontext a důvody, proč dané území vyhlásilo nezávislost. Čerpejte z důvěryhodných zdrojů, pro základní přehled například z internetové encyklopedie Brittanica https://www.britannica.com/ a poté z akademických článků.
Projekt 2: Právo národů na sebeurčení
Pracujte v malých skupinách. Zpracujte přehledně například ve formě plakátu, prezentace nebo podcastu jeden z následujících případů separatistických snah:
Katalánci ve Španělsku
Kurdové na Blízkém východě
Igbové v Nigérii
Tibeťané v Číně
Skotové ve Spojeném království
Čečenci v Rusku
Zaměřte se na situaci této menšiny v dané zemi, na historické kroky podniknuté směrem k autonomii nebo nezávislosti (například referenda, ozbrojená povstání) a dopady těchto snah. Čerpejte z důvěryhodných zdrojů, pro základní přehled například z internetové encyklopedie Brittanica https://www.britannica.com/ a poté z akademických článků. Buďte opatrní, ať jsou vaše zdroje skutečně nezávislé.
Projekt 3: Jak funguje zahraniční politika jinde?
Pracujte samostatně. Vyberte si nějakou zemi, a zjistěte, jak funguje její zahraniční politika. Kdo má v této zemi moc dělat zahraničně-politická rozhodnutí? Poté proces představte spolužákům a porovnejte, jak se liší oproti zemím, které zpracovali vaši spolužáci.
Projekt 4: Sankce
Pracujte ve dvojicích. Vyberte si jeden příklad, kdy určitá země nebo organizace uvalila sankce na jinou zemi (například sankce Evropské unie proti Rusku za agresi proti Ukrajině, sankce USA na Čínu po masakru na Náměstí nebeského klidu). Společně tyto sankce popište – proč byly uvaleny? na koho nebo co směřovaly? Poté jeden z dvojice zpracuje dopad sankcí na ekonomiku vysílajícího státu, druhý na ekonomiku státu, na který byly uvaleny. Svůj případ přehledně zpracujte a prezentujte třídě. Porovnejte se spolužáky, jak se liší dopady různých sankcí na jejich vysílající a cílové země.
Náměty na eseje:
Esej 1: Moc ČR
Je Česká republika mocná? Jaké zdroje moci máme, jaké nám naopak chybí? V jakých situacích se nám podařilo naše zdroje moci využít, v jakých naopak ne?
Esej 2: Hodnoty
Zamyslete se, jak velkou roli by měly v zahraniční politice hrát hodnoty a jak velkou naopak pragmatismus a ekonomické zájmy. Popište příklady, kdy se ČR zachovala podle svých hodnot (například podpora Ukrajiny) a kdy naopak podle ekonomických zájmů (například sbližování s Čínou za dob prezidenta Zemana).