Liberalismus navazuje na osvícenskou tradici. Myšlenky filosofů Lockeho, Montesquieu a obzvláště pak Immanuela Kanta s jeho spisem K věčnému míru (1795) položily základ pozdějšího liberalismu v mezinárodních vztazích. Ten se formoval v meziválečném období a je znám jako idealismus. Hlavním představitelem meziválečného idealismu je Woodrow Wilson (prezident USA v letech 1913-1921). Idealismus se začátkem druhé světové války upadl do pozadí.
Po druhé světové válce převládal v mezinárodních vztazích realismus. To se změnilo v 70. letech 20. století se vzestupem neoliberalismu. Mezinárodní vývoj té doby do velké míry popíral realistické teze: státy v západním bloku často a intenzivně spolupracovaly, a zdálo se, že bezpečnost není jediné prizma, skrze které se navzájem vidí. Za jeden z nejvýznamnějších zdrojů neoliberalismu se považuje kniha Moc a vzájemná závislost: proměna světové politiky (1977) od Roberta Keohane a Josepha Nye, které se povedlo propojit některé liberální a realistické předpoklady do jedné teorie.
(Neo)liberalismus se po konci studené války těšil výsostnému postavení a bezprecedentnímu vlivu. K prominenci liberalismu přispěl i Francis Fukuyama se svým dílem Konec dějin a poslední člověk (1992). V této knize zachytil optimistickou náladu po konci studené války, vyhlásil „konec dějin“ a obhajoval nevyhnutelnost šíření liberálně-demokratického kapitalismu jako nejvyšší úrovně lidského rozvoje. Realita se ale nakonec ukázala složitější.[8] Dobu devadesátých let dvacátého století ale dodnes často, v odkazu na Fukuyamu, označujeme jako dobu „konce dějin“.
Liberalismus jako takový ale zahrnuje několik myšlenkových proudů a je mnohem méně vnitřně soudržný než realismus.
Liberalismus stojí na základním předpokladu, že člověk je z podstaty dobrý, racionální a schopen se poučit. Špatná komunikace, instituce a společenské struktury mohou ale způsobit, že koná špatně – například vede válku. V tom se liberalismus zásadně liší od realismu, který má o lidech nevalné mínění.
S realismem má liberalismus naopak společný předpoklad racionality, a to jak u lidí, tak i u států. Lidé a státy však jednají nejen racionálně, ale i morálně.
Liberalismus je navíc voluntaristický, věří, že jsou lidé schopni významně změnit své chování, pokud chtějí.[9] Proto je možné válku překonat. Žádná jiná teorie není tak optimistická – a právě přílišná naivita bývá liberalismu často vyčítána.
Liberalismus věří, že existuje několik možností, kterými lze zajistit mír. Těmi jsou:
domácí instituce (demokracie),
mezinárodní instituce (mezinárodní organizace, mezinárodní právo),
a mezinárodní obchod.
Teorii demokratického míru tvrdí, že demokratické státy mezi sebou méně vedou války.
Teorie demokratického míru
Teorie demokratického míru tvrdí, že demokratické státy mezi sebou méně vedou války. Pro toto tvrzení dává dva hlavní argumenty.
Institucionální argument zdůrazňuje roli domácích institucí. Právní stát znemožňuje vládám jen tak vyhlašovat války a politici se zodpovídají občanům. Protože ti by ve válce bojovali a umírali, bude veřejné mínění vždy nakloněno míru, a tak se válka stane v podstatě nemožnou.
Normativní argument se odvolává na povahu demokracie. Tvrdí, že nenásilná povaha domácí politiky v demokracii se přenese i na politiku zahraniční. Dvě demokracie, které spolu mají spor, pak budou mít tendenci jej řešit mírově, protože tak funguje i jejich vnitřní politika. Kromě toho budou jedna druhou považovat za více legitimní, a proto mít menší tendenci válčit.
Teorie demokratického míru nemluví o konfliktech mezi demokracií a nedemokracií. Příkladů, kdy demokratický stát napadl nedemokratický jsme v historii viděli mnoho, například americkou invazi do Iráku.
Teorie demokratického míru čelí kritice z mnoha stran.
Protiargumenty poukazují na nedostatek dat, která by mohla ověřit, že je to opravdu právě demokracie, která zabraňuje válkám, a ne jiné faktory.
Zároveň je těžké definovat demokracii, a demokratické státy mohou označovat své nepřátele za nedemokratické a naopak spojence za demokratické bez ohledu na realitu.
Nadále pak hraje v míru svou roli volný trh. Teorie komerčního míru zastává názor, že ekonomická provázanost států zabrání válkám mezi nimi.
Teorie komerčního míru
Počátky teorie komerčního míru můžeme najít v 18. století, kdy státy často vedly války, aby si zajistily bohatství – jejich motivací tedy byl merkantilismus ( → kapitola 1).[10]
První myslitelé liberální tradice věřili, že merkantilismus je příčinou válek a naopak volný trh je cestou k míru. Mír by díky obchodním vazbám přinesl oběma stranám větší ekonomický užitek než válka, což by je od války odradilo.
Pokud tento předpoklad dotáhneme do důsledků, je možné tvrdit, že se v případě vysoké míry propojenosti stane válka prakticky nemožnou, protože na sobě budou ekonomiky příliš záviset.
Dalším argumentem je, že volný obchod „zruší“ hranice mezi státy a propojí jednotlivé lidi, což povedlo i větší toleranci, prohloubení vazeb mezi lidmi a tím i snížení pravděpodobnosti války.
I teorie komerčního míru čelí kritice, a to obzvláště od realistů. Ti tvrdí, že bezpečnostní zájmy budou vždy nadřazené těm ekonomickým, a proto ani vzájemná závislost nepomůže, pokud se jeden ze států bude cítit ohrožen. Naopak, samotná závislost (byť vzájemná) je pro státy nebezpečná, a proto je merkantilismus jedinou logickou volbou. Závislost je vždy asymetrická, tudíž je jeden stát vždy v nevýhodě a ohrožen. Liberalismus však odmítá hierarchii zájmů a věří v morální chování států.
Stejně tak liberalismus tvrdí, že je třeba posílit mezinárodní instituce, které budou podporovat mírová řešení problémů. Mezinárodní právo, které zakáže válku, organizace, které budou propojovat státy se společnými cíli a budovat porozumění – to vše povede k míru.
Liberální instituce by tedy měly stát na principu kolektivní bezpečnosti.
Kolektivní bezpečnost – tedy princip, že vojenská agrese proti kterémukoli členskému státu by měla být považována za agresi proti všem ostatním státům – už znáte, je základem fungování Organizace spojených národů ( → kapitola 2). Právě víra meziválečných idealistů, primárně tehdejšího prezidenta USA Woodrow Wilsona, ve schopnost mezinárodních institucí zajistit mír, stála u zrodu Společnosti národů, předchůdkyně OSN. Společnost národů byla ztělesněním idealistického myšlení o mezinárodních institucích po první světové válce.
Selhání Společnosti národů bylo považováno i za velké selhání idealistických myšlenek.
Zatímco liberalismus se soustředí na otázku míru, neoliberalismus už jde i dále. V neoliberalismu je mezinárodní uspořádání stejně jako u realismu definováno jako anarchie ve smyslu absence globální vlády. Narozdíl od realismu z toho ale liberalismus nevyvozuje závěr, že anarchie vede ke konfliktům. Podle liberálů je dlouhodobá spolupráce v anarchii možná, stejně jako trvalý mír.
Bezpečnost je totiž z hlediska liberalismu pro státy nanejvýš stejně důležitá jako ekonomický rozvoj, prestiž, lidská práva a další otázky veřejného zájmu – neexistuje tedy hierarchie zájmů. Spoluprací v těchto oblastech mohou státy získat více než nespoluprací a proto je pro ně výhodné spolupracovat.
V rámci liberalismu existuje ještě několik dalších významných proudů. Často se zabývají rolí státu v mezinárodních vztazích, a zpochybňují buď jeho suverenitu, nebo jednotu.
Transnacionalismus
Transnacionalismus si všímá, že státy jsou propojeny na mnoha úrovních, nejen na té vládní, a využívá tyto vztahy pro vysvětlení spolupráce v mezinárodní politice. Vztahům mezi státy, které ale nejsou mezivládní vztahy, říkáme transnacionální vztahy. Může se jednat o vztahy mezi partnerskými městy, kraji, jednotlivými ministerstvy, armádami i jednotlivci. Transnacionální vztahy jsou ale i vztahy mezi občanskou společností nebo mezi firmami. Teorie transnacionalismu tak poukazuje na to, že stát ztrácí stát kontrolu nad množstvím záležitostí a otevírá tak dveře studiu ostatních aktérů ( → kapitola 2). Díky odmítnutí představy státu jako unitárního aktéra začnou být důležité vnitrostátní procesy, struktura vnitřní suverenity ( → kapitola 1) i otevřenost hranic.
Komplexní vzájemná závislost
Teorie komplexní vzájemné závislosti z pera amerických akademiků Roberta Keohane a Josepha Nye se zabývá závislostními vztahy mezi státy. Teorie popisuje dopady toho, jak se s postupující globalizací zvyšoval objem mezinárodního obchodu, cestování, komunikace apod. – a státy začaly ztrácet soběstačnost a suverenitu vzájemné závislosti ( → kapitola 1). Státy jsou ovlivněny děním v jiných státech, tedy děním, nad kterým nemají kontrolu, a naopak, dění u nich ovlivňuje ostatní státy. To činí státy zranitelnými, zároveň je to ale nutí spolupracovat.
Liberalismus tedy obecně poukazuje na skutečnost, že stát není schopen dokonale ovládat události, a proto se musíme zabývat nejen bezpečnostními, ale i ekonomickými a sociálními otázkami mezinárodních vztahů.
Shrnutí: základní teze liberalismu
lidé jsou racionální, schopni spolupráce a poučení se z vlastních chyb
státy jsou racionální a morální aktéři
spolupráce je výhodnější než válka, věčný mír je možný
dlouhodobá spolupráce v anarchii je možná
záleží na absolutních ziscích
mezinárodní instituce, normy a pravidla zjednodušují spolupráci
demokracie (teorie demokratického míru) a volný trh (teorie komerčního míru) vedou k míru
stát není unitární aktér
nejen politické, ale i ekonomické a sociální faktory hrají roli (neexistuje hierarchie zájmů)
První světová válka očima liberálů
První světová válka (1914-1918) byla globálním konfliktem, který začal v Evropě. Po atentátu na dědice Habsburků arcivévodu Franze Ferdinanda vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, a složité sítě spojenectví zatáhly do války postupně všechny evropské a světové mocnosti. Předcházelo jí koloniální soupeření, zbrojení, změny v rozložení moci mezi evropskými mocnostmi a obecně rostoucí nestabilita.
Z liberálního pohledu lze první světovou válku interpretovat jako výsledkem špatné komunikace, sérií nedorozumění, a institucionálních nedostatků, nikoliv jako záměr.[11] Ten by totiž nebyl racionální.
Otevřená komunikace mezi státy hraje v liberalismu významnou roli. Takzvaná tajná diplomacie, skrze kterou byly v předválečném období uzavírány aliance, smlouvy o obraně apod. vedla ke vzniku neprůhledné sítě závazků, která měla nakonec katastrofické dopady a zatáhla do války většinu světa.
Dalším faktorem byla nedemokratická povaha evropských mocností a soupeření, které zabraňovalo vzniku společných norem.
První světová válka v očích liberálů prokázala, že vojenská síla není vhodným a efektivním nástrojem pro dosahování vlastních cílů. Věřili ale, že je možné se z ní poučit. Nová, otevřená diplomacie měla probíhat ve Společnosti národů, a zajistit mír. To se ale nepovedlo.
Liberalismus po studené válce
Liberalismus, stejně jako realismus, motivoval určitá zahraničně-politická rozhodnutí. Kromě ustavení Společnosti národů, jak již bylo řečeno výše, byl liberalismus zvláště prominentní po studené válce.
Jako příklad můžeme bezpochyby jmenovat válku v Zálivu.
Válka v Zálivu
Irák a Kuvajt jsou státy ležící na Blízkém východě. Na počátku devadesátých let byl Irák byl po vleklé válce s Íránem a po poklesu cen ropy ve špatné ekonomické situaci. Jako viníka označil tehdejší lídr Iráku Saddam Hussein Kuvajt, a v srpnu roku 1992 malou sousední zemi napadl.
Poté, co Hussein ignoroval jasné výzvy ke stažení ze strany mezinárodní komunity, zasáhla koalice asi 30 států (včetně České republiky) vedena USA a vytlačila Irák z Kuvajtu. Jednalo se přelomový krok, protože intervence byla schválena Radou bezpečnosti OSN a žádná z mocností ji nevetovala – to by bylo za studené války nemyslitelné.
Reakce mezinárodní komunity tak byla naprosto v souladu s liberální logikou kolektivní bezpečnosti.
Zvláště silný vliv liberálního institucionalismu lze vidět i na evropské integraci. Předchůdci Evropské unie (Evropské společenství uhlí a oceli, Evropské hospodářské společenství) vznikli vlastně na teorii komerčního míru, protože po druhé světové válce došli státníci k závěru, že je třeba vzájemné kontroly mezi evropskými státy. Co začalo jako kontrola nad uhlím a ocelí jakožto zásadními surovinami pro zbrojení se rozvinulo ve všestrannou ekonomickou a politickou spolupráci a svázalo prosperitu zemí k sobě, což mělo zajistit mír. Je třeba uznat, že členové EHS a EU mezi sebou již nikdy přímou válku nevedly, a lze to tedy označit za úspěch.