Obsah kapitoly:
Válka
Aktéři ve válce
Války dnes a v historii
Typy válek
Historické kořeny mezinárodního válečného práva
Mezinárodní právo
Jus ad bellum – kdy je válka legální?
Zločin agrese
Jus in bello – co je ve válce legální?
Zločiny proti lidskosti
Zločin genocidy
Příčiny války, teorie války
Mezistátní války – úrovňová analýza
Individuální úroveň
Státní úroveň
Systemická úroveň
Vzorová analýza
Občanské války
Mír
Co je to mír?
Jak zabránit válce a dosáhnout míru?
Mezistátní války
Občanské války
Shrnutí
Pojmy
Cvičení a úkoly
Jak zabránit válkám? Je válčení někdy obhajitelné? Je stav, kdy není válka, rovnou mír? Kdy je mír spravedlivý? Všechny tyto otázky si pokládají mezinárodní vztahy a my se na ně v této kapitole pokusíme najít odpověď.
Války jsou od nepaměti součástí fungování lidských společností a je pravděpodobné, že jí nadále také zůstanou. Proto je důležité se válkami zabývat, snažit se porozumět jejich příčinám a hlavně – hledat cesty, jak jim předcházet. Války jsou koneckonců v první řadě zdrojem nepředstavitelného utrpení, zabraňují rozvoji a způsobují obrovské ztráty na životech, majetku a životním prostředí. Mír, oproti tomu, je v zájmu všech států a národů – pouze v míru mohou společnosti dosáhnout svého plného potenciálu.
V Evropě jsme od konce válek v Jugoslávii v roce 2001 zažívali dlouhé období míru. Jak nám ale ukázala ruská invaze na Ukrajinu (2014/2022), mír nelze nikdy brát jako samozřejmost. Nacházíme se v období, kdy znovu roste napětí mezi mocnostmi, konflikty všude ve světě nabývají na intenzitě a naše bezpečnost je v ohrožení nejvíce od konce studené války. V takové situaci je o to důležitější se pokusit rozkrýt problematiku války a míru.
Mějme vždy na paměti, že vysvětlení příčin určité situace se nerovná jejímu schvalování. Budeme se zabývat válečnými zločiny, genocidami a brutálními konflikty – bez výjimky se jedná o odsouzeníhodné činy, které v žádném případě žádné vysvětlení neospravedlňuje.