Obsah kapitoly:
Co je to teorie
Vznik teorií
Realismus
Historie
Teze
Stát
Polarita
Bezpečnostní dilema
Liberalismus
Historie
Teze
Teorie demokratického míru
Teorie komerčního míru
Transnacionalismus
Komplexní vzájemná závislost
(Neo)marxismus, teorie závislosti
Historie
Pojmy
Klasický marxismus
Teorie závislosti
Konstruktivismus
Historie
Teze
Shrnutí – přemýšlení nad mezinárodními vztahy
Seznam pojmů
Cvičení a projekty
Jaké hlavní principy vedou mezinárodní politiku? Jak můžeme vysvětlit události a chování aktérů na mezinárodní scéně? Na čem záleží a co nehraje roli?
Lidé se vždy snažili pochopit a popsat principy, na kterých fungují mezinárodní vztahy, a pak se díky nim orientovat ve světě. Za tímto účelem vznikaly teorie. Každou teorii si lze představit jako mapu, která nám ukáže některý aspekt vyobrazeného „území“ (mezinárodních vztahů) – satelitní, turistickou, geografickou, politickou atd. Tyto mapy zachytí nějakou část reality, ale nikdy neukazují vše. Stejně to funguje s teoriemi.
Pro pochopení teorií je důležité uvědomovat si kontext, ve kterém vznikly. Mezinárodní vztahy jakožto samostatná disciplína jsou vcelku mladé – ustavily se až v meziválečném období. To samozřejmě neznamená, že se do té doby problematikou mezinárodních vztahů nikdo nezabýval. Otázky mezinárodních vztahů ale byly zahrnuty pod jiné vědy.
Disciplína se osamostatnila v odpovědi na veskrze politické zadání, která se objevilo po první světové válce: jak zabránit tomu, aby se světový konflikt opakoval? S řešením přišly první teorie. Ač se další světové válce zabránit nepodařilo, disciplína se nadále rozvíjela. I nové teorie, stejně jako ty první, často vznikaly v reakci na historický vývoj nebo se zabývaly nejpalčivějšími otázkami své doby.